Stránky architekta města Děčín

Doc. ing. arch. Ondřej Beneš, Ph.D., Sochařská 12, 170 00 Praha 7 - Letná

mail@ondrejbenes.cz

sobota 7. září 2019

"pracovní CVUT 07"



Zápis z ze schůzky „Pracovní ČVUT 07“ konané dne 6.9.2019 v objektu ČVUT Děčín, sekce A, první patro, jednací místnost přiléhající ke kanceláři pana Drobného.


Účastníci:

za město Děčín: Beneš                                                                                                              za ČVUT: Scháno                                                                                                                       ostatní: Votrubec, Chlouba (oba Policie ČR), Kučera (SUMP-plán udržitelné mobility)


Témata „Pracovní ČVUT 07“:                                                                                                                                                                                              
1) Zklidnění dopravy okolo Zámeckého nám – vymezení ulicemi Lázeňská, U Plovárny, Oblouková 
2) Problematika parkování v okolí Zám nám oblasti  - parkování v ulicích, otázka parkovacích domů v této oblasti                                                                                        
3) Otázka parkovacích domů na pravém břehu                                                                     4) Definice požadavků na pěší a cyklistickou osu lávka podél žel. Mostu, ML, Zám. Nám., Komenského nám., Nové město                                                                                  5) Řešení  oblasti křížení ulic Myslbekovy a Pohraniční – posunutí zastávky                   6) Prostor přednádraží v Podmoklech                                                                                  
7) Řešení dopravy na Pastýřák                                                                                               8) Okolí šišáku a v Dělnické                                                                                        
9) Nové téma – hledání jak posouvat výsledky těchto schůzek na ČVUT směrem k realizaci                                                                              

add1) Zklidnění dopravy okolo Zámeckého nám – vymezení ulicemi Lázeňská, U Plovárny, Oblouková

Od minulé schůzky pan Scháno rozpracoval dvě komplexní varianty, kde jsme si pak i několikrát přehodili komentář.
  
Po konzultaci s policií ČR z toho vychází lépe vytvoření zóny s preferencí pěších a cyklistů – ideálně s komunikací na jedné úrovni s chodníkem. V ulici U Plovárny by parkování po výjezdu ze Zám nám bylo především po pravé straně pod vinicí tak, aby podél fasád domů bylo volněji. Ale i po té pravé straně by nebylo souvisle, ale max na půlce délky. Parkování by bylo i v ulici Fugnerova po zabočení z 2.polské armády. Opět v její jižní části a opět kolmé, důležité bude ale rozšíření chodníku nalevo. 


add2) Problematika parkování v okolí Zám nám oblasti  - parkování v ulicích, otázka parkovacích domů v této oblasti                     

Dle předběžného odhadu by úpravami viz předchozí bod mělo ubýt cca do deseti parkovacích míst.  Předběžně jsme pro parkovací dům zde našli jedno místo v ohybu ulice Oblouké a 2.polské armády a pak před ML. Případný park dům u Obloukové ulice by nebyl velký – předběžně okolo 35 míst na patro, není ale ani v souladu se stávajícím ani novým územním plánem, byl by tu ale na místě, kde by z hlediska urbanistické struktury města byl dobře – uzavřel by jižní stranu Fugnerovy ulice – a i Kokos by tam pak lépe seděl. Přiléhal by k ulici 2.polské armády což je jedna z páteřních v této části, byl by na místě s ideálním nástupem jako do historického jádra, tak do obchodně sportovní části města. Dům by mohl být i vyšší a stálo by za to u něj prověřit výtah, nebo technologii automatizovaného zakladače. Před zástupci policie ČR jsme tuto pozici museli ale zevrubně obhajovat.

Další místo, které jsme probírali je pozice parkovacího domu na parkovišti před ML. Nevýhodou tohoto místa je, že se nacházíme v archeologické lokalitě – hradba středověkého města byla až před Zámeckým rybníkem a dle posledních průzkumů byl cca v polovině parkoviště nalezen tzv.smírčí kámen.  V objektu by ale mohla být veřejná vybavenost ML – WC. Tento tip domu sem by šel umístit jen pokud bychom kompletně řešili všechny přístupy na ML.


add3) Otázka parkovacích domů na pravém břehu           

Pan Kučera zopakoval současné úvahy o pozici parkovacích domů na levém břehu. Skoro jistá je poloha v Maroldově mezi jídelnou, školou a sport halou jako nadstavění už existujícího parkoviště. Další místo je u Labe na Labské ulici u křížení s Čsl.armády – nyní se prověřuje. Tato parkoviště ale nejsou po vjezdu do města „na ráně“ – určitě by mohla soužit rezidentům. V úvahu by snad přišlo ještě místo před Knihovnou, pokud by zabíral max třetinu současného parkoviště – v severní části. 


Pro doplnění na levém břehu je to poloha v místě souč. autobus. nádraží, před nebo za železničním viaduktem na nábřeží poblíž restaurace U Přístavu a také u PRE. Pokud by hydromechanika povodní umožnila pozici park domu severně od železničního viaduktu bylo by dobré pracovat s domem jako spojnicí Pomokel a Nábřeží – nemělo by jít o čistou utilitární technickou stavbou. Velmi problematický tu bude příchod pěších z Podmokel k tunýlku pod železnicí – už nyní je to tam úzké. Budeme muset dál řešit.                                                                                                                                                               
add4) Definice požadavků na pěší a cyklistickou osu lávka podél žel. Mostu, ML, Zám. Nám., Komenského nám., Nové město           

Na pravém břehu máme z hlediska pěších propojení jako zásadní prioritu propojení Masaryk nám, Zám nám, Oblouková, Kaufland a sportoviště. K tomu jsme nyní probírali i zvýšené požadavky na pěší i cyklistickou dopravu, pokud bude realizována lávka podél žel.mostu. Jak se k ní vyjádřil pan Votrubec  – lidé se na ni už těší. Po její realizaci lze předpokládat větší nápor na ML a na trasu vedoucí přes Zám nám směrem na Komenského nám a Nové město. S tím budeme muset už nyní počítat. ML více viz: https://decinarchitekt.blogspot.com/2018/07/vstup-do-problematiky-marianske-louky.html

 



Pokud jde o Komenského nám., na poslední Poradě projektů jsem prezentoval několik studentských prací i celkový možný pohled na lokalitu. Před dvěma lety uvažovaná soutěž na toto místo nebude. Ale drobné úpravy připravovat můžeme – je to zejména studenty extrémně využívané místo. Půjde o přehodnocení vodorovného i svislého značení, prověření stavu stromů a keřů, které tam působí jako špunty. Měli bychom prověřit i možnosti umístění cyklostojanů, drobného mobiliáře. 


add5) Řešení  oblasti křížení ulic Myslbekovy a Pohraniční – posunutí zastávky                                                                                                                                                         
Poté co jsem předestřel problematiku tohoto křížení, poukázal jsem na jeho urbanistickou a architektonickou nekvalitu, kdy problémy dokážu řešit snad jen novými výsadbami stromů. Pan Votrubec přišel s jedinečnou úvahou – že by zastávka Myslbekova směrem ven z města mohla být až pod přechodem pro chodce – tedy že zastávky Myslbekova by mohly být naproti sobě. Uvolnili bychom si tak místo současného čekání na autobusy pro adekvátnější úpravu i využití. 


Nová zastávka tak bude pod stromy – podél ulice uvažujeme s platany  (v místech bez sítí), na kraji zeleně. Od současné zastávky to není příliš daleko a jako skvělé se jeví, že obě tyto zastávky budou na důležité společenské ose z hist jádra vedoucí na východní nádraží, kterému bychom rádi vdechli nového ducha. Jedním z dalších kroků by tak měla být i obnova a doplnění stromořadí podél ulice 17.listopadu až k východnímu nádraží.

Co je tu ale také důležité, zlikvidují se parkovací místa, která v místě uvažované zastávky jsou – nejsou tu totiž bezpečná.


V zálivu zatáčky současné zastávky budeme prověřovat umístění stromů a parkovacích míst. Policie ČR s tím předběžně souhlasí. 


Po jednání jsem si vše ještě jednou prošel. Jestli podél ulice Pohraniční dáme lípy a podél Myslbekovy platany i tak bude na křížení těchto ulic s veřejným prostorem hodně práce. Celé té ploše bude nezbytné dát nějaký řád. S místem sousedí malý parčík, který je označován jako feťácké doupě a toaleta – celé bychom to měli řešit společně. Minimálně bude dobré pokácet obrovský přerostlý – asi třímetrový – jalovec a parčík tak otevřít kontrole kolemjdoucím. 


Jako problematické bude určitě také najít nějaké místo pro strom na východní straně Pohraniční ulice před masivní kamennou fasádou Spořitelny, která by si odstínění stromem také zasluhovala.

Za úvahu by také stálo prověřit protažení jednosměrky Myslbekova z Masarykova náměstí až do hlavní ulice Pohraniční.


add6) Prostor přednádraží v Podmoklech                                                                                                                                                                                                                                Výchozí úvahou je zpřehlednění zastávek busů před nádražím. Jednalo by se pouze o průjezdné zastávky, centrální autobusové nádraží by v současné poloze zůstalo. Tématem bude také, zda ulice před nádražím bude jedno, nebo obousměrná, či vyvýšená a jaký režim bude mít ulice přiléhající k tělesu železnice z východu.


Při řešení nesmíme zapomenout na vykřížení s cyklisty – oběma „druhy“ místními i jedoucími po nadregionálních cyklostezkách. 


Dořešení celé lokality jsme nechali na další schůzku, abychom měli všichni čas si řádně promyslet všechny komplexnosti a návaznosti. Na další schůzku připraví pan Scháno výkres možného řešení (případně výkresy variant) tak, abychom to mohli řešit konkrétně a udělat nějaké závěry (výkresy se pokusí opět zaslat předem).


Na další schůzku, vzhledem k tomu, že budeme řešit vážněji provoz / organizaci MHD, pozvemel zástupce DPMD (jak měl být pozván na aktuální schůzku, avšak vzhledem k tomu, že jsme toho moc neměli na řešení, tak pan Scháno nikoho ani nezval).

Předběžně se mi jeví jako reálné dodláždit chodník až k členité fasádě nádraží bez zeleně s hledáním výrazu přístřešků. V rámci revitalizace Podmokel by totiž na druhé straně ulice měl být blok stromů. Celý tento prostror před nádražím – i výlez z podchodu, informační sloup – bude nezbytné zkultivovat, zjednodušit.


Mluvili jsme také o posunutí zastávek do ústí Prokopky – šlo by to udělat vlastně hned. Jako návazné kroky bude nezbytné probrat divné keře většinou v rozích zelených ploch.


add7) Řešení dopravy na Pastýřák               
Jakékoli úvahy vedoucí k zatraktivnění Pastýřáku musí být provázeny kvalifikovanými úvahami, jak se tam dostaneme. Měli bychom si vypracovat něco jako dopravní režim.

Současné mikrobusy budou pouze sezónní. Shodli jsme se na tom, že případná restrikce vjezdu osobních aut musí být provedena chytře – místo pro smart. Příklad – na Teplické u wc bude světelná tabule dávající informace jak nahoru na Pastýřák, nebo kolik je tam volných parkovacích míst, nebo že hodina parkování stojí 300,- na den. Ale to jen na okraj – problematikou se budeme dál zabývat.


Bude nezbytné upravit některé cesty směrem na Pastýřák. Cestě podél synagogy se v horní části ztratí chodníky a je to nebezpečné. Bylo by dobré je tam doplnit, tedy alespoň na jedné straně. Délka cca 200metrů. Půjde i o úpravu vlastního parkoviště – jak parkovat v lese … 


Bude nezbytné zlepšit vstup pro pěší okolo Mototechny – měli bychom s touto cestou pracovat jako s hlavní pěší - tímto místem se z hlediska jeho kvality musíme zabývat. Bylo by ale dobré opravit i vlastní cestu pro pěší tímto směrem k ZOO – je zanedbaná, vymletá. Měli bychom prostě podporovat příchod pěších zejména tudy – je to nejbezpečnější příchod. 


Provedení výše uvedených úprav je před rozšířením atraktivit na Pastýřáku nezbytné. 


add8) Cyklisti na šišáku a v Dělnické                                                                                                                         

Ještě jednou jsme probrali možné pohyby cyklistů mezi Podmokly a Želenicemi. S šišákem stále uvažujeme bez oddělených pruhů pro cyklisty, ale vše probereme ještě jednou na příští schůzce. V Dělnické budeme asi preferovat daleko spíše oddělení aut od cyklistů vytvořením speciálního pruhu – pořád tam ale půjde o to aby bylo možno chodit po obou stranách, abychom se k Dělnické chovali jako k ulici procházející městem kde bydlí lidé, ne vybydleným předměstím.

Měli bychom tu posunout zastávku busu směrem do města až za přechod.


add9) Nové téma – hledání jak posouvat výsledky těchto schůzek na ČVUT směrem k realizaci                                                                              
Jednou z prvních věcí, která z debat na ČVUT „jde“ do realizace bude úprava Zám.nám., kde jsme s paní Hořákovou provedli rozvrh stromů a vše se už projednává. Půjdou tak dolů jalovce naproti Dlouhé jízdy, jako i další keře – kleče - podél ulice Pohraniční. Místo nich budou stromy. Projektovou dokumentaci zeleně jakož i projednání platilo ČVUT, kterému patří pozemky kterých se úpravy týkají. Více viz: https://decinarchitekt.blogspot.com/2018/02/okoli-kokosu.html

Další část, na kterou se budeme koncentrovat s požadavkem na realizaci bude výsadba stromů na křížení ulic Pohraniční a Myslbekova včetně posunutí zastávky autobusu (u ní pokud se nevyskytne vážný důvod proč by to nešlo).

Na samý závěr jsme s panem Schánem debatovali jak vše připravit, aby byla reálná možnost podstatné závěry z těchto jednání postupně překlápět do reality. V současnosti mezi priority města patří dlouhodobě revitalizace Podmokel. I když mluvíme o úpravách Komenského náměstí, nebude se pravděpodobně jednat o kompletní řešení povrchů , které by mohlo vyjít na částku okolo padesáti milionů, ale o promyšlené koncepční úpravy s minimalizovanými náklady. Dále se budeme pokoušet otevřít Křížovou ulici. Tam nyní probíhá doplnění zaměření, následovat bude dendrologie, hledání nového konceptu návrhu zeleně tak, aby bylo možno pokácet nevhodně umístěné přerostlé černé borovice demolovat květináče. I v těchto krocích zatím předpokládáme že se nebude dělat kompletně nové předláždění – místo asfaltových ploch – které by si toto jedinečné místo zasloužilo.  V Křížovce nám půjde i o kácení a novou výsadbu v části mezi kostelem a vstupem do Dlouhé jízdy.

Obdobně lze zatím uvažovat, že by probíhaly úpravy v okolí Zám nám. Mimořádně důležité proto bude vypracovat velmi kvalitní celkový koncept – kterému se nyní blížíme – a u něj pak zvažovat jaké kroky  a v jakém pořadí by bylo dobré realizovat – pomalu, postupně.



Zápis dne 7.9.2019 provedl Ondřej Beneš

Další schůzka byla dohodnuta na 11.10. 10.00 opět v jednací místnosti pana Drobného na ČVUT sekce „A“.


Žádné komentáře:

Okomentovat