Stránky architekta města Děčín

Ing.arch. Ondřej Beneš, Ph.D., Sochařská 12, 170 00 Praha 7 - Letná

mail@ondrejbenes.cz

neděle 15. července 2018

Mariánská louka


Vstup do problematiky Mariánské louky? Zatím jsem tu ukazoval pouze vazbu na nábřeží, zde je ale její daleko důležitější strana směrem k městu, kde je současné řešení nedostatečné.

vysvětlující legenda:

- žlutá široká - chápu ji jako hlavní osu a zázemí louky, končí u zámku červenou - hledám propojení do zahrad. Bude to ale včetně můstku přes vodu samostatný velmi náročný úkol - jak to celé bude široké, jestli schody, rampu, atd...

- celé to končí napravo světle zelenou - v ideálním případě propojením pod železnicí a lávkou přes Ploučnici směrem k Labi. Tedy poté, co louka byla železnicí od Labe oddělena, bychom vztah takto doplnili. Na kose mezi Ploučnicí a Labem jsem nedokresloval úvahy o propojeních z prezentací okolo nábřeží. Zde v zákresu je to celé pouze naznačeno. Pokud někam na louku dávat sofistikovaně vodu, vodní prvek, kašnu, tak možná právě zde - vedle valu železnice, na konec hlavní komunikační osy Mariánské louky.

- světle modře jedno místo mimořádně důležité místo k prověření - do budoucna by tu mohly být jak byty, nebo kulturní, či sportovní zázemí louky.

- tmavě modrá - jedinečné místo, otevírající se do louky. Mimořádně důležitý komunikační uzel. Může tu být jak restaurace, kavárna... společenský sál... cokoli...

- fialově je naznačeno parkování. Důležité tu je napojení na promenádu podél Zámeckého rybníka.

- a oranžová jsou kytky na kraji louky - po náspem železnice - jako připomínka Labe za jejím valem. Pokud na Mariánské louce vnímám nějaké místo, které mi příliš "nehraje", je to právě zde pod náspem.... (tedy kromě vstupu od centra přes rozsáhlé asfaltové plochy).Dosavadní uvažovaný rozsah připravované soutěže na okolí Zámeckého rybníka:1 komentář:

  1. Jako návštěvníkovi louky / parku mi v současnosti chybí sociální zařízení v těsné blízkosti, "ToiToi" to nespasí. V železničním náspu je podchod s neudržovanou propojkou cyklostezky a louky. Ta to trasa by si nezasloužila nějaké méně živelné ztvárnění? Jinak se mi Váš pohled na louku zdá funkční a odpovídající potřebám obyvatel města.

    OdpovědětVymazat