Stránky architekta města Děčín

Ing.arch. Ondřej Beneš, Ph.D., Sochařská 12, 170 00 Praha 7 - Letná

mail@ondrejbenes.cz

neděle 17. prosince 2017

Osvětlení dominant v Děčíně

Už několik měsíců pracujeme na přípravě řešení adekvátního osvětlení dominant města. Tady je výchozí zadání:
V první řadě je nutné přistoupit k celkové hladině osvětlení centra města komplexně. Je nezbytné zvážit, co je možné v tomto ohledu provést. Dále je nezbytné vypíchnout všechny tři dominanty - Zámek, Tyršův most a Nebíčko na Pastýřské stěně. Toto osvětlení by mělo být v několika variantách a vždy tak aby bylo citlivé a pokud možno civilní. Osvětlení by zároveň mělo být přijatelné nejen z hlediska pořizovacích, ale zejména provozních nákladů.


Současně prověřujeme možnosti zmenšení světelného smogu pocházejícího zejména z drážních těles.
 U děčínského zámku bude dobré zvážit možnost nasvícení i vnitřních prostor – některých sálů (decentní osvětlení), zdůraznit osvětlení hl. věže vč. hodin. Právě například osvětlení zevnitř v kombinaci s několika dobře volenými světly doplňkovými by mohly ze Zámku v noci udělat ne nepřístupnou vzdálenou dominantu, ale dominantu vyjadřující sepjetí s podzámčím, s velkolepou krajinnou scenérií.Ostré venkovní nasvětlení je nepříjemné například i v okamžiku pořádání společenských akcí na Zámku – není pak vlastně možné dívat se pro oslnění ven na setmělé město.
Při osvětlování je nezbytné se vyhnout jakýmkoli excesům nemířícím k jednoduchému a civilnímu pojetí. 


Stejně tak návrh bude zahrnovat dosvětlení oblouku Tyršova mostu.
U Pastýřské stěny by bylo dobré prověřit současné osvětlení a hledat možnosti, zda ho není možno osvětlit jemně, citlivě v souladu s osvětlením děčínského zámku - zda neprovést jemné doplnění teplými malými světly. Prostě aby i v noci bylo cítit, že  jsou to místa, kde se bydlí, že to není jen a pouze kulisa.
 Součástí návrhu možná bude i osvětlení Thunské kaple v Děčíně VI. Možná by stačilo umístění jednoho reflektoru od západní strany tak, aby byla osvětlena špička kaple. Ta je totiž uprostřed poměrně hustého parku, který je v noci hodně tmavý – a pokud by nad hladinu korun vysvítala z dálky viditelná špička, mohla by se stát něčím jako orientačním bodem velké části levého břehu. Navíc je to výrazné místo v barokním čtení krajiny.

Žádné komentáře:

Okomentovat